Tu môžete mať svoj banner za 50€ / mesačne pre viac info kontaktujte SEKRETARIÁT. VsFZ Prenájom priestorov v budove VsF 6€/m2 za mesiac

 

21. 06. 2016 o 11:07

UEFA EURO 2016: Zo zákulisia štadióna v Nice

autor: Marián Škuba
1379x čítanéMajstrovstvá Európy sa hrajú aj na štadióne s fasádou od Schüco

Transparentný obvodový plášť budovy a otvorená nosná konštrukcia umožňujú nádherný pohľad zo štadióna, a zároveň do futbalového štadióna Allianz Riviera vo francúzskom meste Nice. Energeticky efektívny objekt ponúka vyhliadky i z pohľadu udržateľnosti. Pri jeho realizácii bol totiž okrem iného použitý aj overený fasádny systém Schüco FW 50+.

Ekologický štadión v Nice

Palmami lemované bulváre, historické budovy, pláže s tyrkysovo modrou vodou, luxusné jachty – aj to je Nice, mesto na juhovýchode Francúzska. Futbaloví fanúšikovia do štvrte Saint-Isidore však mieria hlavne na tribúny multifunkčného štadióna Allianz Riviera, ktorý sa nachádza asi 5 km západne od centra prístavného mesta. Firma Gualini z talianskeho Costa di Mezzate, dlhoročný partner Schüco, sa podieľala na realizácii tejto, medzičasom už viacerými cenami ovenčenej, budovy. Firma použila fasádny systém Schüco FW 50+ so špičkovými tepelno-izolačnými vlastnosťami.

Na ploche 131x73 m sa na tomto štadióne odohrali zápasy Poľsko - Severné Írsko, Španielsko – Turecko, Švédsko - Belgicko a najbližším bude dnešný zápas osemfinále Anglicko – Island.Na troch tribúnach je tu dovedna 35 624 miest na sedenie. Pri nefutbalových podujatiach sa do útrob štadióna pohodlne vojde až 45 000 divákov.

Energeticky efektívny nie je len štadión, ale celá časť rozvojového územia komplexu Eco Vallée Plaine du Var je plánovaná s ohľadom na aspekty udržateľného rozvoja. Multifunkčný štadión je pilotný a ukážkový projekt smerovania územia. Tak napríklad na ploche 8500 m2 sa nachádza 4000 fotovoltaických modulov. Vnútorné priestory štadióna pod diváckymi tribúnami sú chladené a vyhrievané geotermálnou energiu a vodou z rieky Var. Trávnik je zavlažovaný dažďovou vodou zo zberných nádrží na dažďovú vodu. 

Unikátna konštrukcia

Pre štadión je charakteristická sieťová, zvlnená oceľovo-drevená nosná konštrukcia zložená z priehradových nosníkov usporiadaných do trojuholníka, ktorá sa vypína nad masívnou základňou. Aj pri výbere materiálov sa pri projektovaní štadióna dbalo na udržateľnosť: bolo použité drevo, lebo má vysokú odolnosť voči tlaku pri relatívne nízkej hmotnosti a ušetrilo sa tým oproti bežnému spôsobu výstavby asi 3000 ton oxidu uhličitého. Nosná konštrukcia pozostáva z mála identických, sériovo vyrábaných štandardných prvkov a spojovacích materiálov. Vyznačuje sa „motýľovými“ viacsmerovými spojmi. Vzhľadom na túto komplexnú a zložitú geometriu projektu, použili projektanti parametrický 3D model. Tento priebežne optimalizovali počas návrhu a pri rozpracovávaní detailov.

Koncept parížskych architektov Wilmotte & Associés hľadal pre štadión podobu, v ktorej by ideálne zapadla do pahorkatej krajiny. Stavba pôsobí ľahko a priehľadne. Aj povrchová úprava strechy, z ľahkého bieleho kompozitu PVDF (polyvinylidenfluorid), odráža úmysly konceptu. Podobne jednovrstvová predpätá membrána z etylén-tetrafluóretylénu (ETFE), ktorú remeselníci umiestnili nad ihriskom a na vertikálnych plochách nosnej konštrukcie v zadnej časti hľadiska. To dáva budove symbolický význam a prispieva k identifikácii s miestom a s hrajúcim mužstvom. Podobne ako pri Allianz aréne v Mníchove sa dá membrána „strechy“ štadióna z vnútra nasvietiť. „Pri štadióne sme dávali vždy pozor na dvojitú priehľadnosť. Aby sa dalo vyhliadať zo štadióna von, aby sa človek necítil uzatvorený, ale mal stále kontakt s vonkajším prostredím. Aj sklenená fasáda zapúšťa projekt do okolia. Máme teraz vlastné priestory v Allianz Riviera. Vľavo vidíme na ihrisko a vpravo na kopce,“ uviedol Ralf Levedag, vedúci projektu Allianz Riviera architektonického štúdia Wilmotte & Associés Architectes.

Mesto Nice vyhlásilo v roku 2009 verejnú súťaž, ktorej sa mohli zúčastniť len kombinované tímy stavebných firiem, architektonických kancelárií a statikov (plánovačov nosných konštrukcií). Výsledkom súťaže je multifunkčný štadión, ktorý slúži najmä futbalovému klubu OGC Nice. Prevádzkovateľ otvoril štadión v septembri 2013. Budova spĺňa kritériá francúzskeho systému certifikácie budov HQE (Haute Qualité Environnementale) a už získala ocenenia International Architecture Award 2014 a Prix National de la Construction Bois 2015.

 

 

-e-

 

 

 

 

Schüco  - Systémové riešenia pre okná, dvere a fasády.

 

Spoločne s celosvetovou sieťou partnerov, architektov, projektantov a investorov vytvára firma Schüco udržateľné opláštenie objektov, a to vo vzájomnej harmónii ľudských potrieb, prírody a technológií. Okenné, dverné a fasádne systémy značky Schüco spĺňajú najvyššie nároky kladené na dizajn, komfort a bezpečnosť. Súčasne energetická efektívnosť znižuje emisie CO2 a šetrí tak naše prírodné zdroje. Firma dodáva na mieru šité hliníkové konštrukcie a plastové systémy pre novostavby a renovácie, vždy individuálne prispôsobené požiadavkám užívateľov zo všetkých klimatických oblastí. Všetci účastníci sú v každej fáze stavebného procesu podporovaní rozsiahlou ponukou služieb. Spoločnosť Schüco je spolu s viac ako 4 630 zamestnancami a 12 000 partnerskými firmami aktívna vo viac ako 80 krajinách sveta a v roku 2015 dosiahla ročný obrat 1,430 miliardy euro. Viac informácií na www.schueco.sk.

 

 

Zdroj fotografií: Schüco

 

Na tomto linku nájdete nasledujúce ilustračné fotografie:

https://www.dropbox.com/sh/wxx01rc86qsm1bs/AACRMJE9guW4rjfehek3f7joa?dl=0

 

Fotografie Allianz Arena v Nice