Tu môžete mať svoj banner za 50€ / mesačne pre viac info kontaktujte SEKRETARIÁT. VsFZ Prenájom priestorov v budove VsF 6€/m2 za mesiac

 

16. 06. 2015 o 15:44

Navštívil detský domov, myslí aj na Celtic

autor: Marián Škuba
1654x čítanéDávid Guba, rodák z Vydrane, ktorý futbalovo vyrastal v Medzilaborciach i Humennom, zavítal domov.

V uplynulých dňoch sa mesto pod hradom Matúša Čáka stalo hlavným mestom futbalu na Slovensku. AS Trenčín získal nielen Slovenský pohár, ale skončením Fortuna ligy 2014/2015 bolo určené, že s náskokom piatich bodov aj titul majstra Slovenska. Historické futbalové „double“ znamenalo oslavy aj pre Dávida Gubu, rodáka z Vydrane, futbalistu, ktorý začínal v Medzilaborciach a prešiel aj Humenným. Čoskoro dvadsaťštyriročný útočník, či ofenzívny stredopoliar pôsobí v trenčianskych farbách rok, po hosťovaní sa od zimy upísal klubu na dva a pol roka.

Prvá trenčianska sezóna dopadla úspešne, možno až nad očakávanie... "Keď som odchádzal zo Žiliny, veľmi som nehrával, v jeseni som si musel svoju pozíciu v základnej zostave vybojovať, na jar to už bolo s mojou účasťou na trávniku lepšie. Že budem na konci dvíhať nad hlavu dva poháre mi vôbec nenapadlo. Keď sa mi podarilo do Trenčína prestúpiť, bol som veľmi rád, trofeje, ktoré sme hneď aj získali sú pre mňa krásnou čerešničkou na torte."

AS Trenčín má v konečnom účtovaní päťbodový náskok. Kedy si začal veriť v zisk titulu? "Do odvety sme vstupovali z druhého miesta, ktoré je pred útokom na špicu vždy dobré. Jarná časť sa nám vydarila, veľa zápasov sme vyhrali, čo bolo podľa mňa dôležité – remíza v Žiline, ktorá nám tak neodskočila a po dvoch týždňoch výhra na Slovane. Keď sme sa dostali na prvé miesto, cítili sme, že náš káder má dosť psychických i fyzických síl, futbalových kvalít, aby ďalšie zápasy zvládal a udržal si pozíciu lídra. Čiže, ak nájsť zlomový zápas v ceste za titulom, tak asi remíza 1:1 v Žiline."

V jarnej odvete sa Dávid Guba dostával na trávnik už pravidelne. Ktorý zápas považuje za svoj najvydarenejší? "Dobre sa mi hralo vo finále Slovenského pohára. Prihral som na gól, bol som vo viacerých nebezpečných akciách pred bránou súpera. Zápas mal pre mňa aj špecifickú príchuť, keďže som finále Slovenského pohára hral po prvýkrát. Dopadlo to pre nás úspešne, jedenástky, emócie, radosť. Tento zápas bol pre mňa v sezóne najkrajším, najlepším."

Po skončení sezóny prebiehajú hodnotenia z rôznych uhlov pohľadu. Prečo niekto uspel, iný nie... Ako by si ty ohodnotil káder AS Trenčín? "Myslím, že trenčiansky káder je na Slovensku špecifický. Máme veľa cudzincov, niekto môže povedať, že sú neznámi, lebo sú mladí, ale pre naše mužstvo znamenali výraznú kvalitu. Možno ich je v čase prestupov na skúškach až veľa, no svojou prítomnosťou dávajú atmosfére v kádri iný náboj, zvyšujúca sa konkurencia núti všetkých na sebe pracovať, nie každý slovenský futbalista sa v Trenčíne dokáže presadiť. Keďže sme vyhrali pohár i ligu, má AS Trenčín najlepší káder na Slovensku."

Spoluhráčov je veľa, stále však nájdu tí, ku ktorým má človek akosi v podvedomí bližšie, futbalovo i ľudsky. "Boli sme veľmi dobrá partia, na ihrisku i mimo neho, ťažko teda niekoho vybrať, ak, tak Stano Lobotka, Karol Mondek, Kleščík, Holúbek, Šemrinec. K týmto spoluhráčom som mal asi najbližšie."

Účinkovanie AS Trenčín vo Fortuna lige bolo špecifické aj z dôvodu, že doma na „umelej“, vonku na „zelenej“ tráve. Ako si to vnímal? "Keď súperi prehrajú, hľadajú na výhovorky. Pre každý klub je domáce prostredie, v našom prípade aj umelá tráva. Na druhej strane na ihrisku súpera sme získali po Žiline najviac bodov a to svedčí, že vieme hrať i vyhrať aj na „normálnom“ ihrisku."

AS Trenčín získal historické „double“ – majstrovský titul i Slovenský pohár. Ako prebiehali oslavy? "Tých osláv bolo viac. Keď prehrala Žilina doma so Slovanom, čo pre nás znamenalo definitívu titulu, asi najväčšia bola po zisku Slovenského pohára, nezabudnuteľné zážitky sú aj z cesty otvoreným autobusom, stretnutia s fanúšikmi, autogramiáda, veľký záujem verejnosti. To všetko boli len a len príjemné chvíle."

Ziskom titulu Fortuna ligy si AS Trenčín vybojoval miestenku v 2. predkole Ligy majstrov. Ako vnímaš možných súperov v prestížnej klubovej súťaži? "Myslím si, že snom každého mladého mladého futbalistu je zahrať si raz Ligu majstrov. Ani ja som nebol výnimkou, všetci v mužstve sa na to tešíme, i keď už konkrétnejšie to bude po žrebe 22. júna, keď spoznáme súpera. Je medzi nimi aj Celtic Glasgow, aj ja by som si chcel zahrať na ich štadióne, pred plným kotlom divákov, v skvelej a často opisovanej atmosfére, na druhej strane by som si však prial súpera z kategórie „ľahších“, cez ktorého by sme mali väčšiu šancu postúpiť do ďalších bojov. Aj keď to však bude Celtic, určite sa ho nezľakneme."

Dávid Guba si našiel chvíľku voľného času a zašiel medzi deti v Detskom domove sv. Nikolaja v Medzilaborciach, kde dlhé roky pracuje aj jeho mama. V domováckej klubovni zaspomínal na svoje futbalové začiatky spojené mimochodom aj s tým,  keď si v roku 2005 zahral za futbalové mužstvo detského domova na celoslovenskom turnaji Appelia cup, kde ho objavil svetovo legendárny futbalový odborník doc. Jozef Vengloš. Deťom v krátkej besede priblížil život profesionálneho futbalistu, nasledovala autogramiáda „podpis kartičiek“ a plagátov pre natešené deti. Na záver riaditeľka detského domova PhDr. Dagmar Hučková poďakovala Dávidovi za milú návštevu a odovzdala mu spomienkové predmety. Deti ukázali Dávidovi, ako si žijú, chýbať nemohli ani spoločné fotky.

 

Dávid Guba

nar.: 29. júna 1991; bydlisko: Vydraň, Medzilaborce; post: útočník, stredopoliar; futbalová kariéra: TJ Sokol Vydraň, MŠK Spartak Medzilaborce, HFC Humenné, 1. FC Tatran Prešov (2009 – 13, 58 záp. / 2 góly), MŠK Žilina (2013 – 14, 40 / 3), AS Trenčín (2014/2015, 24 / 4); reprezentácia SR: U-19 (2009-2010, 8 / 2), U-21 (2011 – 2013, 6 / 1); úspechy: 2014/15 – AS Trenčín (Slov. pohár, titul majstra).