Tu môžete mať svoj banner za 50€ / mesačne pre viac info kontaktujte SEKRETARIÁT. VsFZ Prenájom priestorov v budove VsF 6€/m2 za mesiac

 

12. 06. 2014 o 10:39

Futbalový život štyridsiatnika Mareka Lukáča

autor: redakcia
2172x čítanéMFK Snina je známy tým, že má silnú mládežnícku základňu, ktorá je zásobárňou pre družstvo dospelých. V súčasnosti áčko tvoria sami odchovanci, no niektorí hrajú za iné kluby po celom Slovensku. Vyrástli tu takí futbalisti ako Pavol Diňa, Janko Mucha, Dávid Škutka, František Hanc, Michal Krajník, Ondrej Duda a ďalší. Jedným z nich je aj Marek Lukáč, druhý hrajúci tréner MFK Snina, ktorý v pondelok oslávil okrúhlu 40-ku.

Jeho prvé kroky s loptou boli s otcom, ktorý v mladosti bol aktívnym futbalistom. Ten ho aj prihlásil do prípravky, kde sa jeho prvým trénerom stal Dušan Miško. V žiackych kategóriách ho trénovali Marián Vasilko a nebohý Janko Marinič. V doraste hrával pod taktovkou Jana Jela a Jaroslava Uchytila. Ako 15-ročný hrával za ligový dorast, ktorý v tom čase mal problémy s hráčskym kádrom. Vtedy ligový dorast hral o záchranu, no nakoniec vypadol z ligy. Trénerom bol Štefan Gerzanič. Po vypadnutí sa trénerského kormidla ujali Jelo a Uchytil. O rok dorastenci vyhrali druhú ligu a postúpili do prvej ligy. Z východu hrali prvú ligu Prešov, Košice, Trebišov a Stropkov.  O rok bol preradený do seniorského mužstva spolu s Františkom Hancom, Rasťom Gábakom, Vladom Semancom a Petrom Miškom. Spolu  zo staršími hráčmi Petrom Štofíkom, Karľom, Kopáčom, Fedorom a ďalšími futbalistami vytvorili výborné mužstvo. Vtedy pri mužstve pôsobil ako tréner Rudolf Tauber.

Po roku pôsobenia u seniorov ho oslovili funkcionári Michaloviec, či by nemal záujem. Kluby sa dohodli na hosťovaní, no neskôr prestúpil. Vtedy hrali Michalovce III. ligu a pokúšali sa o postup vyššie. Pol roka pôsobil aj v Zalužiciach, kde sa podarilo zachrániť  IV. najvyššiu súťaž. Takmer po troch rokoch v Michalovciach a Zalužiciach odišiel do Chemlonu, ktorý hral prvú ligu. Jeho spoluhráčmi boli Buček, Dzúrik, Bolt, Hanc, Sivý, Súkenník, Sovič, Ljubarskij, Tomovčík, Mati. Chemlon vyhral Slovenský pohár a hral PVP, kde ho vyradil AEK Atény. V roku 1998 odišiel Marek na vojenčinu do Trenčína, kde pobudol sedem mesiacov. Po dohode Humenného a Trenčína  a výmene Ľuba Matiho, sa Marek vrátil do Humenného a päť mesiacov odslúžil v humenskej posádke, pričom hrával za Chemlon. Tu ho trénoval Ondrej Daňko a Michal Kopej. Po vypadnutí z prvej ligy viedol Chemlon Jaroslav Rybár a Janko Molka, obaja odchovanci prešovského futbalu.

Mesiac pôsobil aj v Košiciach, kde ho pripravoval pán Valovič. Pre nevyrovnané  financie sa vrátil späť do Humenného. V roku 2002 prestúpil do FC Koba Senec a hrával II. ligu. S týmto mužstvom vyhral Slovenský pohár, keď vo finále zdolal Púchov 4:2 v jedenástkovom rozstrele, keď sa zápas skončil nerozhodne 1:1. Senec vyhral Superpohár, keď porazil majstrovskú Žilinu. V Európskej súťaži na Tehelnom poli Senec prehral s mužstvom Široki Brijeg (Bosna a Hercegovina) 1:2 a z ďalších bojov vypadol. V Senci pôsobil pätnásť mesiacov a trénovali ho Zelenský, Molnár, Bogdanovský a Valovič. Zo Senca odišiel na trojmesačné hosťovanie do susedného FC Bač, ktorý hrával III. ligu a chcel postúpiť do II. ligy. O to sa usiloval tréner Laco Hudec. No nepodarilo sa. Legionársky chlebík okúsil aj v Rakúsku, kde hrával štvrtú najvyššiu súťaž v SVST Margarethen.

Po ročnom pôsobení v Rakúsku sa vrátil do Michaloviec, kde ho zlákal Jožko Škrlík spolu s Vladom Rusnákom. V tom čase Michalovce hrali II. najvyššiu súťaž na Slovensku. Bola tam vynikajúca partia hráčov, ako Belan, Tomovčík, Mati, M. Juhas, Šafranko, A. Devečka, Uhliar a ďalší. Dobré spomienky má, keď  počas vysokoškolských štúdii reprezentoval Slovensko na svetovej letnej Univerziáde pod vedením trénera Františka Urvayho. Na sklonku svojej kariéry sa v roku 2005 vrátil domov, kde s futbalom začínal. S mužstvom vybojoval najvyššiu krajskú súťaž.

V súčasnosti  spolu s manželkou Silviou pracujú v štátnej správe a vychovávajú dve deti, dcéru Emu a syna Jakuba, ktorý pokračuje v šľapajach otca a hráva za mládežnícke družstvo Sniny. Marek je hrajúcim druhým trénerom a pomáha s tréningami pri mládeži. Funkcionári klubu, spoluhráči, kamaráti, priatelia a fanúšikovia mu pk štyridsiatke prajú všetko najlepšie, pevné zdravie, rodinnú pohodu, pracovné úspechy a vynikajúce výsledky v trénerskej práci.

PAVEL ANDRAŠČÍK

Galéria
Futbalový život štyridsiatnika Mareka LukáčaFutbalový život štyridsiatnika Mareka LukáčaFutbalový život štyridsiatnika Mareka LukáčaFutbalový život štyridsiatnika Mareka Lukáča