Tu môžete mať svoj banner za 50€ / mesačne pre viac info kontaktujte SEKRETARIÁT. VsFZ Prenájom priestorov v budove VsF 6€/m2 za mesiac

 

07. 06. 2014 o 09:37

Cena fair play v duchu olympizmu

autor: Attila Mikloško
1909x čítanéZrkadlová sieň bratislavského Primaciálneho paláca bola vo štvrtok 5. 6. 2014, dejiskom odovzdávanie cien Klubu fair play Slovenského olympijského výboru za rok 2013.

Počas príjemného štvrtkového popoludnia sa Zrkadlová sieň zaplnila známymi postavami slovenského olympijského hnutia. Prítomní boli bývalí aj súčasní športovci, funkcionári, ako aj predstavitelia slovenskej politickej scény. Za všetkých spomenieme ministra školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky Dušana Čaploviča, prezidenta Slovenského olympijskeho výboru Františka Chmelára, predsedníčku Klubu fair play SOV Janku Stašovú, slovenskú aj českú členku exekutívy Európskeho hnutia fair play (EFPM) Katarínu Ráczovú a Květu Peckovú - Jeriovú, predsedníčku komisie pre ženy a šport pri SOV Máriu MračnovúVladimíra Millera (viceprezidenta SOV pre olympizmus)  a dalších členov rady olympizmu SOV, kolégií SOV a jednotlivých komisií SOV.

Slávnosť moderoval rozhlasový, športový komentátor Peter Buček, prítomní bol aj rozhlasový a televízny športový komentátor Stanislav Štepán.

Slávnosť spestrili vystúpenia dvoch tanečných športových párov  Diany Tekelyovej s Martinom Kassayom a Margaréty Klimovej s Róbertom Ďurišom, spevácky vstup Ivany Szatmáryovej a klasika v podaní sláčikového kvarteta Základnej umeleckej školy Júliusa Kowalského v Bratislave. 

Pred prezidenta Slovenského olympijského výboru Františka Chmelára v tejto exkluzívnej spoločnosti predstúpil aj zástupca Oblastného futbalového zväzu Prešov, rozhodca Ján Hudák s touto charakteristikou:

JÁN HUDÁK, 59 rokov - rodák Z Radatíc

Pôsobí v súčasnosti štruktúrach ObFZ Prešov, v úlohe futbalového rozhodcu sa prezentuje na regionálnych ihriskách už temer 40 rokov. Je od 7.mája 2013 nositeľom Ceny fair play Ivana Chodáka za výnimočný čin. Bol ocenený bronzovou aj striebornou medailou ObFZ Prešov, za dlhoročnú funkcionársku a rozhodcovskú činnosť. Je príkladom pre nastupujúcu generáciu adeptov rozhodcovského remesla a novicom s píšťalkou a zástavkou, pomáha svojimi skúsenosťami v ich kvalitatívnom raste.

V rokoch 1991 - 1999 bol arbitrom vo futbalových súťažiach riadených VsFZ Košice. V úlohe funkcionára prispel k rozvoju futbalu v TJ Družstevník Radatice a v dievčenskom futbalovom klube DFK Prešov (fungovalo v ňom družstvo žien, dorastu aj žiačok). Hlavne v ženskom futbale dosahoval významné úspechy. Jedenásť ročníkov hrali prešovské futbalistky najvyššiu slovenskú súťaž I. ligu. V klube vyrástli aj reprezentantky Slovenska vo futbale ako Katarína Girašeková, Mária Zubková, Júlia Pivarníková, Nikola Kišidayová, Anna Petrušová, Viera Mašlejová, Anna Vozárová, Miroslava Guňová, Anna Jurkaninová, Lenka Pacáková, Petra Bednarčíková, Mária Natafalušijová, Ivana Mikulová, Jana Bačová.

Na majstrovské futbalové stretnutie 2. kola II. B triedy žiakov 2013 Miklušovce - Žipov (31. 8. 2013), bol nominovaný rozhodca Ján Hudák. Pred úvodným výkopom v rámci rozcvičky strieľali domáci hráči na svojho brankára, v blízkosti brány sa ocitlo päťročné dievčatko, Karinka Sedláková. Prudká lopta ju trafila rovno do hrude. Ján Hudák nestratil duchaprítomnosť a okamžite reagoval.

Dievčatko upadalo do bezvedomia a malo veľké problémy s dýchaním. Po chvíľach, ktoré mu pripadali ako celý život sa mu Karinku podarilo prebrať k životu. V súčasnosti je slečna zdravotne v poriadku a často v sprievode rodičov navštevuje stretnutia na ktorých je Ján Hudák prítomný.

Ján Hudák sa ocitol medzi slovenskou športovou "smotánkou" a významným spôsobom tak reprezentoval Oblastný futbalový zväz Prešov v celoslovenskom meradle.

Svedčí o tom aj skutočnosť že v dvadsaťročnej histórii Klubu fair play Slovenského olympijského výboru boli z futbalového prostredia ocenení od roku 1993 Jozef Vengloš, Ján Haspra, Ján Popluhár, Bohuslav Ďurčák, Jozef Vonšák, Ladislav Béreš, Milan Tabak, Miroslav Schneider, Vladimír Martaus,  Ladislav Kačáni, Ivan Horvát, Miroslav Ondrušík, Titus Buberník, Eleg Jakubička, Marcel Pavlík, Stanislav Seman, Marek Ujlaky a Ján Čapkovič.

Konkrétne z mužov v čiernom je iba druhým laureátom Klubu fair play SOV v jeho doterajšej histórii (prvým bol v roku 1997 futbalový rozhodca SsFZ, Milan Schneider za príkladný čin).

 

Ocenení za rok 2013:

Hokejista Tomáš Slovák s najvyšším slovenským, českým aj európskym ocenením fair play Cenu Jána Popluhára – výročné ocenenie Slovenského olympijského výboru (SOV) za rok 2013 za príkladný čin v duchu fair play.

ŠTYRIA LAUREÁTI CIEN KFP SOV

Na bratislavskej slávnosti fair play boli okrem hokejistu ocenení aj držitelia cien Komisie Fair play SOV. Ceny sa tradične udeľovali v troch tematických kategóriách (príkladný čin, celoživotné vystupovanie v duchu fair play a propagácia fair play), pričom štyrom laureátom bola udelená Cena KFP SOV a dvanástim Diplom KFP SOV. Cenu KFP SOV za príkladný čin získal jachtár Radovan Max, za celoživotné pôsobenie v duchu fair play Štefan Gürtler a Ján Greguška a za propagáciu fair play Zuzana Wisterová.

Medzi ocenenými diplomami KFP SOV sú aj hádzanárska reprezentantka SR Lucia Gubíková, olympionik v behu na lyžiach Michal Malák. Diplomy KFP SOV si prevzali aj traja významní predstavitelia regionálnych olympijských klubov Michal Staňo, Viliam Mjartan a Peter Tichý. 
Galéria
Cena fair play v duchu olympizmuCena fair play v duchu olympizmu