Tu môžete mať svoj banner za 50€ / mesačne pre viac info kontaktujte SEKRETARIÁT. VsFZ Prenájom priestorov v budove VsF 6€/m2 za mesiac

 

27. 01. 2014 o 20:28

Ljubarskij v klube Olega Blochina

autor: Marián Škuba
1794x čítanéRusslan Ljubarskij. Ukrajinský rodák z dedinky Bar vo Vinickej oblasti zažil na zelenom trávniku ozaj veľa. S veľkým futbalom začínal na Slovensku, práve v Humennom, spoznal Česko, Izrael i domácu Ukrajinu. V spomínaných štátoch hrával v najvyšších súťažiach, ako košický „tiger“ okúsil aj Ligu majstrov. Súčasnosť hovorí o jeho pôsobení v ŠK Futura Humenné, kde aj už vekom štyridsiatnika patrí stále k ťahúňom mužstva. A mladí humenskí futbalisti majú to šťastie, že ho vidia priamo v akcii, tú česť, že s ním môžu hrať v jednom tíme, futbalovo učiť sa. A prečo to všetko spomíname. V uplynulom týždni sa Russlan Ljubarskij slávnostne zaradil medzi historicky najlepších ukrajinských futbalových strelcov.

„Z ničoho nič mi prišla minulý týždeň pozvánka, aby som vycestoval do Kyjeva,“ začal rozprávanie Russlan Ljubarskij. Spojitosť rýchlo našiel s futbalom, že však bude v spoločnosti najlepších ukrajinských strelcov, ho prekvapilo. „Pressekretár futbalovej reprezentácie Ukrajiny Alexander Vitaljovič Hlivinskij mi zaslal pozvánku na vyhodnotenie najlepších strelcov Ukrajiny, futbalistov, ktorí v najvyšších súťažiach nastrieľali viac ako stovku gólov, čím sa dostali do klubu Olega Blochina. Že tam patrím aj ja, ma milo prekvapilo, no zároveň aj potešilo,“ poznamenal harcovník futbalového trávnika. Cena Olega Blochina „Goleador“ patrí iba tým futbalistom, ktorí pokorili stogólovú hranicu v najvyšších európskych súťažiach.

„Bolo nás ocenených spolu tridsaťjeden futbalistov. Mne narátali 107 gólov a ja, pravdupovediac, ani neviem, či toto číslo je presné, lebo žiadnu streleckú štatistiku si nevediem. Ale, isto bude presné, verím im,“ konštatoval s úsmevom futbalista, ktorý na slovenských trávnikom skóroval dovedna 52-krát, vo farbách FC Chemlon Humenné si zapísal osemnásť vtedy marssuperligových gólov. Mládežnícky odchovanec Sturm Bar, neskôr CSKA Kyjev prišiel na Slovensko ako osemnásťročný. A vtedy začal svoju futbalovú cestu. „Najvyššiu súťaž som začal hrávať v Chemlone Humenné, potom prišla na rad anabáza v Sparte Praha, neskôr 1. FC Košice, následne izraelský Maccabi Netanyia a rovnako štyri sezóny som odohral aj v ukrajinskom Metallurgu Záporožie. Strelecky sa mi najviac darilo v 1. FC Košice,“ aspoň takto zaspomínal aj historicky prvý autor slovenského gólu v Lige majstrov. Na vtedajšom turínskom štadióne Delle Alpi dorážal za chrbát brankára Peruzziho strelcu Tótha. Košickí „tigri“ prehrali na štadióne Juventusu 2:3.

Športovo-kultúrne podujatie s futbalovým leightmotívom sa konalo v Kyjeve. Do ukrajinskej metropoly sa sústredilo viacero tamojších futbalových hviezd. „Nominovaných nás bolo spolu tridsaťjeden, i keď všetci sa zúčastniť nemohli. Podľa počtu gólov mi patrilo dvadsiate miesto. Najlepším strelcom klubu Olega Blochina je Andrij Ševčenko, nastrieľal 387 gólov, na druhom mieste je Oleg Blochin,“ konštatoval Russlan Ljubarskij. A prečo táto futbalová spoločnosť nesie názov ako „Klub Olega Blochina“? Lebo práve on bol prvým ukrajinským futbalistom, ktorý prekonal hranicu sto gólov. Samozrejme veľa ocenených futbalistov bolo zo slávnej éry Dinama Kyjev, keď tvorili aj základ kádra Sovietskeho zväzu, ktorý na majstrovstvách Európy v roku 1988 podľahol vo finále Holandsku (0:2). „Oleg Protasov, Genadij Litovčenko, Leonid Burjak, aj Oleg Salenko, ktorý je držiteľom Zlatej kopačky z majstrovstiev sveta (pozn. red.: rok 1994 v USA). Teda viacero veľkých hráčov,“ poznamenal „Rusky“, ako znie je humenská futbalová prezývka. „Musím sa priznať, že ma až prekvapilo, že na mňa pri tomto oceňovaní nezabudli. Predsa len už mám aj slovenské občianstvo, žijem už dlhšie v Humennom,“ dodal.

„Ako malý chlapec som sedel pred televízorom a sledoval futbal, svoje vzory. Ani by mi vo sne nenapadlo, že raz sa mi tento sen naplní a ja budem s týmito futbalistami stáť na jednom pódiu, preberať ocenenie. Niekedy som sa im chcel vyrovnať, teraz som bol medzi nimi. Veľká futbalová akcia Ukrajiny, záujem médií značný, takéto chvíle nebývajú časté,“ konštatoval Russlan Ljubarskij, s ktorým sa tešila v hľadisku sediaca jeho sestra, keďže manželka Monika ostala s dcérkou Alexandrou, ešte škôlkarkou, doma.