Tu môžete mať svoj banner za 50€ / mesačne pre viac info kontaktujte SEKRETARIÁT. VsFZ Prenájom priestorov v budove VsF 6€/m2 za mesiac

 

24. 03. 2012 o 11:00

Jubilant Suhala s krásnou vitrínou

autor: Eugen Magda
998x čítanésuhala2Patril do veľkej košickej rodiny futbalových rozhodcov. Bol v spoločnosti niekoľkých generácii, ale z tej najstaršej už nik nežije.Z jeho rovesníkov na ihrisku tiež väčšina odišla, no on rád spomína na tú najmladšiu, pretože mnohí z nej sa dostali na vrchol, rozhodujú Corgoň ligu, alebo sú na medzinárodnej listine, čo považuje bývalý arbiter z metropoly východu a neskôr delegát a funkcionár krajského i mestského zväzu Andrej Suhala za jeden z úspechov svojej činnosti.

K jeho kariére sa nevraciame náhodne. začiatkom mesiaca 3. marca oslávil ctiteľ futbalu Ondrej – ako ho všetci známi oslovujú – 75. narodeniny. Košický rodák začal svoju kariéru ako brankár celku ŠK Tehelňa, ktorý viedol uznávaný mládežnícky tréner František Holler. Pod jeho vedením v roku 1954 ŠK zdolal 2:0 obhajcu čs. titulu dorastencov OUPZ č. 2, ktoré ináč vychovávali mlaď pre ligové VSS. A to by na tomto výsledku nebolo možno nič mimoriadne, ale favorit na čele s Kvašňákom neprekonal dnešného jubilanta brankára Suhalu. Medzi žrďami sa mu darilo, ale od 25 rokov po niekoľkých prestupoch brankársky dres Baníka Magnezit Ťahanovce vymenil za rozhodcovský.

S píšťalkou, alebo so zástavkou, sa mu rovnako darilo. V Košiciach sa zaradil rýchlo medzi najlepších. Netají, že dobrú školu dostal od vtedajšieho predsedu Krajského futbalového zväzu Andreja Laboreckého, či prísneho, vysokého Alexandra Draškoviča, ale i postavou najnižšieho veľmi fundovaného ligového rozhodcu Feri báčiho Princza. Poučné lekcie vedel zúročiť, takže postúpil do celoslovenských súťaži spolu s neskorším predsedom VsFZ Gejzom Princom, rozhodcom UEFA Jozefom Kmecom a Alexandrom Nagyom. K nim sa potom zaradil o niečo mladší Ján Činčura, a po ňom aj najmladší Štefan Lukáč. O rozhodcovských výkonoch Suhalu sa vyjadril veľmi pochvalne arbiter FIFA Ing. Vojtech Christov slovami: „Mal na to, aby rozhodoval I. ligu.“ Ovládal totiž dobre pravidlá, bol odvážny, rýchly, rozhodný, no pri lámaní chleba dostali postupovú šancu do vienka iní. Počas dlhej kariéry ho ani raz neinzultovali a jeho zápisy prezrádzajú, že bol hlavným alebo v tých časoch postranným rozhodcom v 140 priateľských medzinárodných stretnutiach žiakov, dorastencov, či seniorov.

Po skončení aktívnej rozhodcovskej činnosti bol aj predsedom školského úseku v Krajskom futbalovom zväze, kde mohol uplatniť poznatky, ktoré získal od spomínaných košických starších kolegov, a tiež od prísnych delegátov SFZ na čele s Ing. Štefanom Božgaiom. Najviac si však vážil Jána Ondreja Bartečka zo Spišskej Novej Vsi, ktorý jediný držal ochrannú ruku nad východniarmi. Keďže Suhala všetko to vedel uplatniť, svojou troškou mohol prispieť k výkonnostnému rastu rozhodcov, z ktorých sa viacerí dostali do I. ligy, alebo až na medzinárodnú listinu. Mená JUDr. B. Benedik, JUDr. G. Zvolánek, K. Zvolánek, Ing. R. Havrilla, Š. Leško, I. Lešková, D. Sedlák, G. Adam, E. Weiss, R. Weiss a ďalšie hovoria za všetko. A práve ich úspechy, ktoré dosiahli, považuje za svoj najkrajší darček k jubilejným narodeninám. Jeden z nich, Zlatý odznak SFZ, ako najvyššie futbalové vyznamenanie, prevzal za veľkého potlesku 13. marca na zasadnutí Rady Oblastného futbalového zväzu Košice-mesto z rúk viceprezidenta SFZ a predsedu Východoslovenského futbalového zväzu Ing. Richarda Havrillu, pretože pre druhé najväčšie mesto na Slovensku urobil na rozhodcovskom poli veľa. A nezabudol na neho ani Oblastný futbalový zväz, ktorý mu odovzdal spomienkovú plaketu.

Nuž, živio, ku gratuláciám veľa zdravia a vďaka Ondro za vykonanú prácu!