Tu môžete mať svoj banner za 50€ / mesačne pre viac info kontaktujte SEKRETARIÁT. VsFZ Prenájom priestorov v budove VsF 6€/m2 za mesiac

 

21. 03. 2013 o 20:42

Aj šesťdesiatročný Jacko písal peknú históriu

autor: Eugen Magda
2210x čítanéAj keď v poslednom čase sa na neho zabúdalo, pri slovách, že medzi novopečenými šesťdesiatnikmi v tomto roku bude prvý, jeden z jeho spoluhráčov Dušan Ujhely si hneď spomenul na Petra Jacka z košickej Lokomotívy.

Spolu s brankárom Stanislavom Semanom a ďalším spoluhráčom Keruľom reprezentovali ČSSR na turnaji UEFA 1971, ktorý bol u nás, a všetci spolu s Petrom Feckom mali v ten istý rok aj ďalšiu radosť, pretože po prehre 2:3 s ČH Bratislava vyhrali finálovú odvetu v Bratislave a oslavovali titul majstra Slovenska. Ešte väčšiu radosť prežívali v dvojkolovom čs. finále, veď v Čermeli zdolali Spartu 3:0 a v Prahe 2:0 takže ju ešte viac nepustili k slovu. Víťazstvom na Letnej len potvrdili, že zverenci Františka Fecka nie náhodou nemali v tom roku u nás konkurenciu.

Jeden z týchto hráčov, útočník Peter Jacko (na snímke v strede, vľavo Pencák, vpravo Józsa)  je ďalším našim jubilantom, veď 26. marca oslavuje 60. narodeniny. Ako mladý začal skutočne dobre, veď zásluhou dobrej školy Joži báčiho Kožárika, a tiež trénera Františka Fecka, dostal spolu s ďalšími dobré základy abecedy a školu do ligového futbalu. Na vrcholnú scénu ho prijal v ročníku 1971/1972 Ladislav Kačáni a vydržal na nej do konca ligového ročníka 1981/82 plných deväť ročníkov. Ak to niekomu nevychádza presne, to preto, že železničiari v ročníku 1973/74 skončili s aktívnym skóre 50:47 na predposlednom mieste, čo bola ozaj veľká rarita, ale aj tak zostúpili do II. ligy.

Peter si odviezol z najvyššej súťaže dosť ocenení, ale najradšej zaiste spomína na ročník 1978/79, keď Lokomotíva po finálových zápasoch s Interom (2:2 a 3:0) vyhrala Slovenský pohár. A že tu nešlo o náhodu, potvrdila aj vo finále Čs. pohára, v ktorom v Prahe zdolala Baník Ostrava 2:1 v zostave: Seman - Mantič, J. Suchánek, Biroš, Dobrovič - J. Kozák, Józsa, G . Farkaš - Jacko, Fecko (Repík), Móder (Ujhely). V roku 1978 hrala Lokomotíva aj Pohár UEFA s AC Miláno. Už v tých rokoch hviezdny súper bol pre košické publikum veľmi príťažlivý, najmä, keď Loky prehrala na San Siro iba 0:1. Gólom Kozáka doma vyrovnala na 1:1, 30 tisíc divákov jasalo, ale o postupe favorita rozhodli až jedenástky 7:6, žiaľ, medzi tými, čo brankára Albertosiho neprekonali bol aj Jacko, čím si pokazil zážitok, veď odohral celý zápas doma i vonku, nehovoriac, že kolektív železničiarov bol vari len krôčik od najväčšej senzácie vo svojej histórii.

Peter bol ináč spoľahlivým strelcom, veď počas kariéry, v ktorej odohral 211 ligových zápasov - a to domáce pohárové ani európske nespomíname - strelil v nich 46 gólov. Po skončení ročníka 1981/82 vo veku 29 rokov ukončil kariéru vo vrcholnom futbale, v ktorom sa za svoje hráčske obdobie má čím aj dnes pochváliť, veď okrem spomínaných triumfov zohral i sedem zápasov v PVP a dva v Pohári UEFA, navyše za čs. juniorov v rokoch 1972-1974 odohral 10 zápasov a dal štyri góly, takže to už stojí za pozornosť.